Група за хришћанска права позвала је владу индијског премијера Нарендре Модија да покрене на државном нивоу све већи прогон хришћана широм земље до пораст „насиља, крвопролића и рушења десетина цркава“.
У саопштењу за јавност од 20. децембра, координатор Уједињеног хришћанског форума (UCF) А.К. Мајкл је позвао индијску владу да именује службеника на нивоу секретара који ће водити истрагу о последицама прогона хришћана.
А. Мајкл, бивши члан Националне комисије за питања мањина, истакао је да је у последњих 10 година број напада на хришћане у земљи порастао са 127 у 2014. на 745 до краја новембра 2024. Године.
Организација је упозорила да бројке засноване на жалбама пријављеним UCF -овој бесплатној линији за помоћ, покренутој 2015. године, можда не одражавају пуну скалу злоупотребе.
„Можда су се догодили многи други инциденти који нису пријављени нашој врућој линији и стога нису укључени у статистику“, наводи се у саопштењу.
Врућа линија је створена да подржи жртве прогона, укључујући препоруке о томе како контактирати владине агенције и правне лекове. Међутим, у УЦФ-у су приметили да подаци о прогону хришћана у североисточној држави Манипур још увек недостају.
„Прошлогодишње ужасно насиље, крвопролиће и рушење више од 200 цркава у Манипуру нису пријављени у извештају УЦФа“, рекли су аутори петиције.
Манипур је заробљен у међуплеменскiм непријатељствom од маја 2023. када су заједнице Куки (у основи, хришћани) и Меитхеи (у основи, хиндуисти) дошле у сукоб, чије су жртве посталi хришћани.
У УЦФ-у су такође изразили фрустрацију због одлагања тужби. Петиција поднета Врховном суду Индије 2022.г., којом се траже строге мере против група које су непријатељски расположене према хришћанима и често подстичу самокритику, застала је након.
Пораст насиља у Индији изазвао је широке критике верских заједница и група за људска права широм света, које оптужују владу земље да није заштитила хришћанску мањину.
Индија се тренутно налази на 11. месту на списку земаља у којима је најтеже и најопасније бити хришћанин, према међународној организацији за људска права Open Doors.
Неколико индијских држава донело је законе који забрањују конверзију хиндуиста у било коју другу религију, а иницијатива за доношење сличног савезног закона већ је добила подршку.
У децембру је осам сеоских већа у Чатисгарху донело резолуцију којом се хришћанима забрањује боравак у својим селима, захтевајући од њих да се или одрекну вере или да оду. Ова уредба је погодила око 100 хришћана чија је имовина и њиве били под претњом конфискације у случају непослушности.
Са енглеског превео протођакон Радомир Б. Ракић
Извор: Сhristianpost.com