Јерусалим: Црква Светог Гроба затворена усред ескалације тензија на Блиском истоку

Фото: Patriarchate of Jerusalem

Црква Светог Гроба у Јерусалиму остала је затворена из безбедносних разлога, јер тензије у Израелу настављају да ескалирају након заједничког напада који су у суботу, 28. фебруара, покренули Израел и Сједињене Државе против Ирана – ескалације која је довела до ширег интензивирања сукоба широм Блиског истока.

С обзиром на нестабилну ситуацију, Јерусалимска патријаршија је објавила да се Великопосно (Покајно) вечерње поподне Прве недеље Великог поста (16. фебруар / 1. март 2026.) није служило у свом уобичајеном окружењу у још увек затвореној Цркви Светог Гроба.

Уместо тога, служба је одржана у 14:30 у Патријаршијској и монашкој цркви Светих Константина и Јелене, цркви Братства Светог Гроба. Служби су молитвено присуствовали јерарси Светог Гроба и други оци Братства.

Пре завршетка вечерње, божанску реч је изговорио старешина Драгоман и мајстор Патријаршије, архимандрит Матејос.

Затварање најсветијег места хришћанства подвлачи озбиљност тренутних безбедносних проблема и одражава ширу нестабилност која погађа регион.

Са енглеског превела редакција портала „Ризница“

Извор: Оrthodoxtimes.com

Подели ову објаву са другима:

Претрага