Животопис

Животопис Бранислава Илића, уредника портала

Катихета Бранислав Илић је рођен 1992. године у Мајданпеку, где је завршио основну школу. После стеченог богословског образовања у београдској богословији Светог Саве и на Православном богословском Факултету Универзитета у Београду, благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког др Иринеја, од школске 2016/2017. постављен је на службу катихете у Новом Саду.

У оквиру своје плодне катихетске службе реализовао је велики број ваннаставних активности укључујући своје ученике у мисионарске подухвате, међу којима се посебно истиче мисионарски пројекат „Етос – веронаука у кућиˮ, који је реализован са благословом надлежног архијереја, а у продукцији Телевизије Храм, Архиепископије београдско-карловачке. У време ванредних околности изазваних пандемијом, био је идејни аутор запажене Светосавске академије коју је са својим средњошколцима реализовао под свештеним сводовима Светосименовског храма у новосадском насељу Ветернику.

Већ у другој години своје катихетске службе, катихета Бранислав је био удостојен да буде члан локалног тима поводом одржавања Генералне скупштине Конференције европских Цркава у Новом Саду, на којој су узели учешће представници хришћанских Цркава из целог света. Друштвена неравнотежа у Европи, изазови за Цркву, прогон хришћана у Сирији и Ираку, слобода вероисповести и правда за мањинске и већинске заједнице, сведочење о климатским променама, праведан удео у Божјој земљи и њеним богатствима, миграције у Европи – биле су теме о којима је тада више од 500 учесника, од 31. маја до 6. јуна 2018. године, разговарало у Новом Саду.

Вишегодишњи је сарадник „Православља“ – новина Српске Патријаршије. Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког др Иринеја, дугогодишњи је сарадник радија Епархије бачке, и аутор је више серијала. Приредио је више циклуса својих ауторских емисија из области литургијског богословља, међу којима треба истаћи стотину емисија „Светотајинско богословљеˮ; стотину емисија „Богослужбене особености великих празникаˮ; циклус емисија поводом 350-годишњице упокојења Светог Василија Острошког, као и емисију „Дан Господњиˮ у оквиру које су протумачена сва светописамска читања недељних дана. Редовни је саговорник у седмичној информативној емисији Радио-Беседе Епархије бачке „Под лупомˮ, као и у емисији „Актуелно у хришћанском светуˮ коју реализује Радио-Глас Епархије нишке.

Аутор је документарног филма „Свети Василије Острошки – сведок васкрсењаˮ, који је приређен са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, а у продукцији Телевизије Храм. Иако до сада прво филмско остварење Бранислава Илића, документарни филм о светитељу који вековима чудотвори, изазвао је велику пажњу, а као такав приказан је у свим епархијским центрима и осталим местима широм Српске Православне Цркве. О филму који је настао поводом 350-годишњице упокојења Светог Василија Острошког, писали су и говорили најпозванији, међу којима посебно треба издвојити архијереје, презвитере, теологе, као и многе друге који су јасно и недвосмислено посведочили важност овог филмског остварења.

Са благословом је одржао многобројна предавања, изговорио велики број празничних беседа и учествовао на бројним духовним трибинама. Учествовао је и беседио на шестом Фестивалу хришћанске културе у Епархији тимочкој, а био учесник на више званичних промоција нових издања, међу којима се посебно истиче учешће на промоцији трокњижја под насловом „Ако ви заћутите, камење ће проговоритиˮ, у оквиру Светођурђевских дана у Сомбору. Поред „Православљаˮ и „Православног мисионараˮ, своје ауторске текстове повремено објављује и у другим црквеним часописима, међу којима су „Виноград Господњиˮ, часопис Епархије бачке; „Свевиђеˮ, часопис Епархија будимљанско-никшићке; као и „Жички благовесникˮ, часопис Епархије жичке.

Безмало једну деценију је члан уређивачког одбора „Православног мисионараˮ, мисионарског гласила Српске Православне Цркве за младе. До сада је у наведеном часопису објавио више десетина ауторских текстова, најчешће из области литургијског богословља, као и скоро стотину интервјуа са архијерејима, презвитерима и лаицима.

Од сâмог оснивања Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке, 27. фебруара 2024. лета Господњег, сарадник је првог званичног стручног мисионарског тела које делује под директним надзором Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија. Благословом управника Мисионарског одељења, именован је за спољног стручног сарадника Одсека за електронску мисију при Мисионарском одељењу АЕМ. На празник Начала индикта (црквену нову годину), 1/14. септембра 2024. године, званично је постављен за уредника новооснованог мисионарског портала „Кинонијаˮ.

Претрага