Архиепископ атински проглашен почасним председником братства димитсинаца „Григорије V“

Фото: Christos Bonis

Архиепископ атински и све Грчке Јероним изразио је своје дубоке емоције и радост током церемоније на којој је проглашен почасним председником братства димитсинаца „Григорије V“, одржане синоћ у хотелу Дивани Каравел.

„Данас сам, кроз ваше речи, побегао од формалности и вратио се својим годинама у Теби и једноставном духу тог времена“, рекао је, обраћајући се присутнима и топло захваливши говорницима на њиховим љубазним и цењеним речима упућеним њему.

Архиепископ је на догађај стигао у пратњи генералног архиепископског викара Свете архиепископије Атинске, протопрезвитера о. Емануила Папамикрулиса, а топло га је дочекао председник братства димитсинаца „Григорије V“, господин Филипос Сотиропулос.

Догађај је отворио митрополит Гортине и Мегалополиса Никифор, који је одржао топао говор о личности архиепископа и истакао вишеструки пастирски и друштвени рад који је он обављао у Грчкој цркви током многих година.

Заменик министра просвете, верских послова и спорта, Константинос Власис, такође је поздравио присутне и изразио захвалност и поштовање према архиепископу.

Видно дирнут, председник Братства димитсанитија „Григорије V“, Филипос Сотиропулос, нагласио је у свом говору да је проглашење архиепископа Јеронима атинског и све Грчке за почасног председника Братства димитсанитија „Григорије V“ од посебног симболичног и суштинског значаја и за Братство и за Димицану.

Након тога, појединци повезани са надбискупом су узели реч, делећи лична сведочанства и размишљања.

Познати извођач Харис Алексију је приметио: „Не знам да ли песма допире тамо где допире молитва, али када су обе истините, допиру веома високо.“

Хрисанти Ђалу, ванредна професорка археологије, осврнула се на посебну љубав архиепископа према археологији и његово дугогодишње ангажовање у промоцији културног наслеђа.

Бивша министарка Ангела Гереку нагласила је да „архиепископ не улаже у имиџ, већ у људе. Потребна нам је ваша светлост да нас води на прави пут“.

Госпођа Антонија Моропулу, професорка Факултета за хемијско инжењерство на Националном техничком универзитету у Атини, осврнула се на рестаураторске радове на Светој кулиси Гроба Господњег, као и на своју дугогодишњу сарадњу са архиепископом.

Професор кардиологије, господин Константинос Тутузас, приметио је да архиепископ „непрестано служи човечанству са понизношћу“.

Када је узео реч, архиепископ је из срца говорио о својим годинама службе у Теби, осврћући се на рад који је обавио са покојним митрополитом Тебе и Левадије, Никодимом, на подршци и образовању младих људи.

Такође је посебно поменуо свог духовног старца, изражавајући дивљење и захвалност што га је научио да постане бољи свештеник и да напусти строгоћу и нагло понашање које је преовладавало у ранијим временима.

„Свештеник мора пронаћи бољи начин, а не груб“, рекао је, карактеристично изражавајући своју радост због вечери, током које су сви говорили из срца, а не из формалне обавезе, како је приметио.

Закључујући свој говор, архиепископ је нагласио: „Данас смо имали прилику да искусимо истинску комуникацију“, захваливши свима који су допринели овом догађају.

Посебно је истаћи да је он први надбискуп који је проглашен почасним председником овог историјског удружења, чиме се јачају нераскидиве везе између Димицане, Свете атинске архиепископије и православне традиције нације.

Међу присутнима су били митрополити Лаодикије, Теодорит (директор Канцеларије представништва Васељенске патријаршије у Атини); Монемвасије и Спарте, Ефстатиос; Тебе, Левадије и Авлиде, Георгиос; Мантинеја и Кинурија, Епифаније; главни секретар Светог синода Грчке цркве, Јоанис (епископ Скијатоса); главни викар Свете атинске архиепископије, Варнава (епископ Христуполиса); и егзарх Гроба Господњег у Атини, Јероним Делиоглу (архимандрит).

Са енглеског превела редакција портала „Ризница“

Извор: Оrthodoxtimes.com

Подели ову објаву са другима:

Претрага