Архиепископ aтински Јероним: Зависност је рана која погађа друштво у целини

Фото: Оrthodoxtimes.com

Поводом „Светског дана борбе против дрога“, Архиепископ атински и целе Грчке Јероним II издао је саопштење у којем се обраћа верницима Цркве и друштву у целини дубоко пастирском, али снажно друштвеном поруком.

У својој поруци, Архиепископ се бави сложеним и болним питањем зависности. Он истиче разорне последице дрога на животе појединаца и породица, као и дубље друштвене и егзистенцијалне узроке који доводе до бекства и очаја. Такође наглашава потребу за сарадњом између институција као што су породица, образовање, држава и црква како би се спречила зависност, обезбедило лечење и олакшала социјална реинтеграција. Коначно, он нуди поруку наде и подршке онима који се свакодневно боре за опоравак

Доносимо у целости текст поруке:

Драга моја децо,

Данашњи „Светски дан борбе против дрога“ нас још једном позива да преузмемо одговорност и будемо искрени о проблему који наставља да наноси велику штету савременом човечанству и тестира отпорност нашег друштва.

Иза статистике и јавних дискусија стоје прави људи. Постоје младићи и жене чији су снови разбијени; родитељи у невољи; породице под притиском; и срца која траже помоћ, али често не могу да је пронађу. Зависност није само лична трагедија; то је рана која погађа друштво у целини.

Упркос невиђеним комуникацијским могућностима нашег доба, усамљеност остаје широко распрострањена, а обиље добара није пружало правац нити наду. Технолошки напредак није увек праћен једнаким развојем духовних и моралних способности човечанства. Тако се стварају празнине које се често покушавају попунити лажним бекствима и привременим облицима бекства.

Дроге обећавају олакшање, али доносе ропство; обећавају заборав, али узрокују већи бол. Обећавају слободу, али воде до најсуровијег облика заточеништва. Стога, борба против зависности не сме бити ограничена само на борбу против супстанци; морамо се позабавити и дубљим узроцима који доводе особу до очаја, предаје и бекства од живота.

Дужност је породице, школе, друштва, државе и цркве да сарађују у спречавању, лечењу и друштвеној реинтеграцији наших ближњих који су зависни. Превенција је најефикаснији начин за решавање проблема. То значи пружање образовања, исказивање љубави и подршке, присуство, учешће у дијалогу и искрено интересовање за друге, посебно за младе људе који трагају за својим идентитетом и сврхом.

Данас бисмо желели да изразимо нашу најдубљу захвалност свим здравственим радницима, волонтерима, терапеутима и другима који се несебично посвећују изазовном раду лечења и превенције зависности.

Међутим, посебно поштујемо појединце који се и сами боре — оне који се свакодневно боре да поврате своје животе. Они својим примером доказују да пад није крај. Сетимо се сви данас да нико није сам у својој борби. Без обзира колико је дубока тама, Божје светло остаје јаче. Без обзира колико је тежак пут до опоравка, љубав, подршка и вера могу отворити нова врата.

Нека Господ живота и слободе ојача све оне који се боре, подржи своје породице и просветли наше друштво, чинећи га хуманијим, солидарнијим и отворенијим за суштинска значења и безвременске вредности живота.

Са очинским благословом и љубављу,
Архиепископ Јероним II Атински

Са енглеског превела редакција портала „Ризница“

Извор: Оrthodoxtimes.com

Подели ову објаву са другима:

Претрага