Митрополит Антоније (Паканич): Од „активиста“ често чујемо: „Можда је довољно молити се и време је да се уради нешто вредно?“
Није тајна да се православни пост тиче не само телесне хране, него и духовне хране.
Немачки филодоф Фојербах је једном написао: „Човек је оно што једе“, а то се не односи само на исхрану као такву. На човека још више утичу информације које добија.
Нажалост, на то се морамо подсетити на почетку сваког поста, јер нас последњих година непрестано окружује токсична информациона атмосфера.
Веома је тешко борити се са овом атмосфером, пошто чак и ако садржајније и критичније приступимо информацијама које довијамо , одсецајући све непотребно, она нас ипак обузима кроз наше окружење.
Ситуација се погоршава када и не покушамо да се изборимо са нездравим информационим окружењем или сами почнемо да га ширимо око себе, сејући мржњу, сумњу, политизацију, негативан активизам итд.
У овом стању човек није кадар да се заустави, да схвати шта се дешава око њега, не може да се моли мирно и од срца. Његов ум је заокупљен било чим осим молитвом. Где да се моли ако хитно треба да „спаси“ Цркву, државу, планету – свеједно. Штавише, од таквих „активиста“ често чујемо негативне нападе: „Можда је довољно молити се и време је да се уради нешто вредно?“, „Док се ви молите тамо, овде се свет руши!“ итд.
Са таквим погледом на свет човек показује изузетан степен неверовања, одсуства смирења и неповерења у Бога. Шта може бити више од молитве изговорене из срца, нарочито у таквим ситуацијама када човек понизно схвата да није у стању ишта сам да промени? У таквом стању се схвата ф мисао «…Jер се сила моја у немоћи показује савршена» (2 Кор 12,9).
Улазећи у Божићни пост, пожелео бих свима нама да више пажње посветимо не гледању сумњивих вести, не гласинама и нагађањима, већ читању Светог Писма, дела светих Отаца Цркве, молитви и добрим делима. У супротном, никакав телесни пост неће нам бити од користи.
Митрополит бориспољски и броварски Антоније (Паканич)
Са украјинског превела Јелена Бујевич
Извор: Рravlife.info