Дана, 27. фебруара, у Митрополитској катедрали Свете великомученице Недеље у Софији, патријарх бугарски Данило је служио службу малог повечерја са каноном и првом статијом Благовештенског акатиста Пресветој Богородици, уз саслужење настојатеља Петра Славова, председника Црквеног савета катедрале, и ђакона.
Молитвено су учествовали епископ Јован Бранички, свештенство катедрале и бројни верници. Химне је изводио хор Софијског свештенства под управом ставрофора економа др Кирила Попова.
На крају службе, патријарх Данило се обратио верницима, говорећи о неопходности искреног и дубоког покајања, које налази своје испуњење у сједињењу са Богом кроз примање Светих Христових Тајни.
Цитирајући апостола Павла, подсетио је да је након Васкрсења и Вазнесења Господа Исуса Христа, Бог „све покорио под ноге Његове“ и поставио Га за Главу Цркве (в. 1. Коринћанима 15:27–28). Судбина света, рекао је, јесте да буде уједињен у Христу и испуњен Божјом добротом. Позивајући се на Христове речи: „Ја сам лоза, ви сте гране“ (Јован 15:5–6), нагласио је да без пребивања у Христу, човек духовно вене као грана одсечена од лозе.
Патријарх Данило је указао на Пресвету Богородицу као први живи пример овог сједињења са Богом, будући да је она носила Христа у својој утроби и била истински сједињена са Њим. Такође је подсетио на установљење Свете Евхаристије на Тајној вечери, наглашавајући да су Свети апостоли примили Тело и Крв Христову са срцима очишћеним кроз покајање, исповест и опроштај.
Упозорио је да сједињење са Христом није механичко или формално, подсећајући на речи апостола Павла да „ко једе и пије недостојно, једе и пије суд себи“ (1. Коринћанима 11:29). Према православној традицији, приметио је, верници приступају Светом Причешћу након поста, покајања, исповести и молитве, посебно током Великог поста.
Патријарх је упозорио на површан приступ Светим Тајнама, наглашавајући да пост мора бити праћен очишћењем савести кроз покајање и исповест. Тек тада, рекао је, благодат Божија оживљава душу, тако да Свето Причешће не постаје само спољашњи чин, већ истинско примање Самог Христа.
Позивајући се на Светог Јована Златоуста, потврдио је да кроз примање животворног Тела и Крви Христове, живот Христов постаје активан у нама.
Закључујући своју беседу, патријарх Данило је позвао вернике да се не заварају савременим мишљењима која умањују потребу за исповешћу, поштовањем, постом и припремом пре Светог Причешћа. Равнодушност и претпоставка, упозорио је, могу довести до духовне штете. Уместо тога, позвао је све да приступе Светим Тајнама са скрушеним срцем, искреном вером, истинском љубављу и страхом Божјим.
Са енглеског превела редакција портала „Ризница“
Извор: Оrthodoxtimes.com