Јерусалимска патријаршија спомен преподобних Онуфрија егпатског и Петра Светогорца

Фото: Оrthodoxtimes.com

У четвртак, 25. јуна 2026. године, Патријаршија је прославила спомен наших преподобних подвижника Онуфрија египатског и Петра Светогорца.

Свети Онуфрије је прво живео у Ермопољу, у Тиваиди египатској. Угледајући се на Светог Јована Крститеља и пророка Илију, повукао се у дубине пустиње, где је живео шездесет година, хранећи се биљем и живећи у потпуној наготи.

По Божанском промислу, Свети Пафнутије га је пронашао неколико дана пре његовог упокојења и чуо од њега извештај о његовом животу. Након Светитељеве смрти, Пафнутије је покрио његово тело делом своје одеће и сахранио га, а тело му је било покривено само дугом брадом.

Спомен на овог светог подвижника прослављен је у манастиру посвећеном његовом имену, смештеном на библијском Грнчарском пољу (хебрејски: Акелдама), „Пољу крви“, које су фарисеји купили „да би у њему сахрањивали странце“, а које се налази насупрот Силоамске бање.

У овом манастиру, јерусалимски патријарх Теофил III, председавао је Божанском литургијом. Са њим су саслуживали Њихова Преосвештенства Архиепископи Константина Аристарх и Филумен Пеле, јеромонаси Светог Гроба, са првим по реду старцем Камарасом, архимандритом Нектаријем, архимандритом Нектаријем, игуманом манастира Омблу Свете митрополије Патра и духовним оцем манастира, архимандрити Клаудије, Рафаило, Стефан и други, о. Јусеф Кондали, свештеник села Беит Џала, архиђакон Марко и јерођакон о. Продром.

Учествовали су и монаси, монахиње и верници Јерусалимске цркве. Појање је предводио секретар Светог и Светог Синода, архимандрит Христодул, заједно са архимандритом Иринејем. Присутна је била и конзул Грчке у Јерусалиму, госпођа Ана Мантика.

Окупљеним верницима, Његово Блаженство је одржао проповед на грчком.

Након Божанске Литургије, служен је парастос за покој душе преминуле монахиње Серафиме из манастира. Штавише, пошто смо сада ушли у летњу сезону, Његово Блаженство је прочитао молитву за благослов плодова.

Након тога, освежење од сезонског воћа понудила је игуманија, монахиња Пајсија, која одржава манастир у одличном реду и наставља дело својих блажених претходника.

Са енглеског превела редакција портала „Ризница“

Извор: Оrthodoxtimes.com

Подели ову објаву са другима:

Претрага