Најава: Хришћанство и атеистички активизам у јавној сфери – искуства Србије и европских земаља

Фото: Misija.rs

Одсек за дијалог у јавној сфери Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке, у сарадњи са Црквом Светог Апостола и Јеванђелисте Марка, организује 28. новембра 2024. г. у 18 часова у крипти Цркве Светог Апостола и Јеванђелисте Марка, панел дискусију на тему: „Хришћанство и атеистички активизам у јавној сфери – искуства Србије и европских земаља“.

Учесници панел дискусије су:

  • Ђакон Душан Тодоровић, теолог,
  • Златко Вујановић, теолог и професор енглеског језика,
  • Др Немања Шкрелић, теолог,
  • Ђакон др Александар Милојков, координатор Одсека за дијалог у јавној сфери и модератор дискусије.

Традиционални европски идентитет стоји на три стуба: на античком грчко-римском наслеђу, хришћанству и просветитељству и хуманизму. Ипак, савремени европски идентитет представља спој традиционалног и иновативног. Да ли се, у амбијенту доминанто секуларног уређења друштва, савремена Европа удаљава од древних темеља свог идентитета, првенствено од оног хришћанског? Колико је хришћанство (Црква) присутно у европској јавној сфери? Да ли и како на то присуство реагује атеистички активизам (на пример, на присуство верске наставе у школама)? Да ли и колико хришћанство (Црква) има утицаја на важна кретања у секуларним друштвима? Да ли иновативни моменат у савременом европском идентитету представља доминантно кретање као атеизацији друштва и европског човека?

Ова и друга питања размотрићемо са учесницима панел дискусије, који нам доносе своја лична искуства из Србије, Француске, Немачке и Швајцарске. Потражићемо одговор на питање – где је Србија, као секуларна држава, у односу на угледне европске, такође секуларне државе, у погледу темељног, хришћанског идентитета и да ли атеистички активизам, који тежи да глас Цркве, у име „секуларности“, потисне из јавне сфере, има сличности са искуствима у другим европским државама.

Улаз је слободан.

Извор: Мисионарско одељење

Подели ову објаву са другима:

Претрага