Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је 15. децембра 2024. године у Српској православној општој гимназији „Kатарина Kантакузина Бранковић“ у Загребу, током 13. конгреса Привредникових стипендиста и српске омладине уручио уговоре о стипендирању новој генерацији стипендиста, најбројнијој до сада.
Поздрављајући председника Српског привредног друштва Привредник г. Николу Лунића, председника Српског народног вијећа г. Милорада Пуповца, представнике Министарства просвете, града Загреба и Aмбасаде Републике Србије, а посебно и најсрдачније, студенте и ученике средњих школа, стипендисте Хуманитарног фонда Привредник, Светејши Патријарх Порфирије је истакао:
– Данас имамо велику радост што смо са вама овде, у Загребу, што смо имали прилику да у храму Преображења служимо свету Литургију, да се са народом помолимо заједно Богу пре свега за мир, мир у нама, мир међу нама и мир у читавом свету, јер нема светије речи од речи мир. Сам Господ Христос се назива Царем мира, будући да је Он као Цар мира из љубави створио све што је створио. Самим тим је све позвано да буде у миру, да буде мир, да сведочи мир, да живи и постоји у миру. Нема светије и важније речи од тога, али нажалост, можда и нема речи која је више деградирана и која се више релативизује од те исте речи. У то нас уверавају свакодневни немири на све стране света, а бојим се да нису далеко ни од нас. Њих ће увек бити тамо где нема свести о потреби за Царем мира. Из тог разлога је важно да се молимо Цару мира, али и да принципи који су Његови и оно што су Његова начела не буду само реченице које читамо и о њима више или мање лепо говоримо, него да буду начела која уносимо у свој живот. Уносећи их у свој живот, имаћемо радост, лепоту и хармонију, а на крају и мир у себи. Онда ћемо тек бити способни да стварамо мир и изван себе, никако обрнуто.
– Нажалост, готово по правилу се дешава да бисмо хтели споља, изван себе да уређујемо, да правимо склад и хармонију, да стварамо мир, да све изван себе изменимо, а да ми останемо непромењени. Заправо, морамо ми себе мењати и то конкретно у свом свакодневном животу, морамо да се трудимо да будемо бољи једни према другима. Ако је то циљ и фокус нашег живота онда ћемо постати способни да и изван себе оно што чинимо носи на себи печат мира – нагласио је Светејши Патријарх и поручио:
– Опростите што сам скренуо у дигресију, само сам хтео да кажем да се радујем што сам овде данас са вама, што сам у Привреднику. Не само да се осећам чланом Привредника, него суштински знам да јесам део Привредника. Припадам Привреднику уназад много деценија где год да се он налази и ако ме Привредник не избаци сигуран сам да ћу, што се мене тиче, остати у Привреднику докле год постојим. Из тог разлога рачунајте увек на нашу подршку зато што она неће бити подршка некога некоме, него ће бити подршка и помоћ себи. Рачунајте на подршку у свему што је добро, што је честито, што је врлина и никад подршку у нечему што није у складу са честитошћу, са врлином, са добром. Баш ово што је Никола рекао: будимо за једно, тј. за једно које се може назвати добром, које се може назвати врлином и честитошћу, а може се превести и речима Владимира Матијевића: Рад – Штедња – Честитост.
– Нека Вас све Господ благослови и да свакоме снаге да не одустаје од добра. Једно од добара јесте и стицање знања које кад иде раме уз раме са врлином онда је сигурно да ће бити употребљено за добро других, а самим тим и за наше добро. Честитам новим стипендистима у нади да финансијска средства која добијате неће бити једино што добијате. У том смислу и са моје стране, поред молитвене и сваке друге духовне подршке, рачунајте и на ову другу подршку с тим што вам препоручујем, јер иако сам давно био млад, да не препустите мени да се ја вас сетим, сећам се, али није лоше и да подсећате и мене и друге, зато што је важно да подсетимо оне којима Бог даје да и они дају и да знају да Бог дарује руке које су отворене и које дају. Живели и нека Бог све благослови – закључио је своје излагање патријарх Порфирије који је поздрављен бурним аплаузом присутних.
Огранак Привредника у Хрватској у прошлој години је стипендирао 130, а у текућој 2024/25. школској/академској години стипендира укупно 146 ученика и студената из свих крајева Хрватске. Додељено је 69 студентских и 75 ученичких стипендија из Фонда Владимир Матијевић и две студентске стипендије из Фонда Ивана Вујновић, што укупно износи 146 годишњих стипендија. Месечна студентска стипендија из Фонда Владимир Матијевић износи 160,00 ЕУР, а ученичка 80,00 ЕУР. Месечна стипендија из Фонда Ивана Вујновић износи 200,00 ЕУР. Стипендије се исплаћују кроз девет месеци током трајања школске односно академске године.
Српско привредно друштво Привредник је једна од највећих живих задужбина наше новије историје са просветно-привредним карактером. Идејни творац и оснивач ове институције је Владимир Матијевић, са својим кругом сарадника и визијом како побољшати економске и социјалне прилике српског народа у Аустро-Угарској монархији на заласку деветнаестог века. Обављајући посао банкара и велетрговца створио је Српско привредно друштво Привредник 1897. године у Загребу. Том чину је претходило оснивање Српске банке 1895. године у Загребу, а потом и штедно-кредитних задруга, од којих је једна била у Новом Саду, где је обновљен рад и установљено данашње седиште Привредника.
Велики научник Михајло Пупин, човек светског уледа и изузетни патриота, оставио је Привреднику позамашне суме новца за школовање даровите деце. Знатну помоћ дао је великан Никола Тесла и научник светског гласа Јован Цвијић.
Привредник је окупљао даровиту и сиромашну децу, из свих крајева где је живео српски народ, упућујући их на школовање, на разне занате и трговину код угледних трговаца и занатлија, а касније им помагао преко својих штедно-кредитних задруга Срба привредника да отворе своје самосталне радње и започну сопствени посао тако формирајући средњи слој друштва од српског становништва које је у Аустро-угарској монархији углавном било веома сиромашно и обесправљено. Резултати рада Привредника мере се бројкама одшколованих питомаца, а још више изласком из сиромаштва великог броја породица. Број ишколованих питомаца до Другог светског рата премашује 43.000.
Институција изузетне историје, богате традиције и великог значаја за друштво функционише и данас захваљујући својим добротворима и донаторима, који великодушним улагањем у Фондацију Привредник негују своју племенитост и хуманост на добробит не само младим људима о којима Фондација брине, него и нашем друштву у целости.
Извор: Инфо-служба СПЦ