Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је присуствовао 17. новембра 2024. године обележавању Међународног дана студената у Ректорату Универзитета у Београду. Том приликом Светејши Патријарх г. Порфирије је беседио:
– Уважена господо министри, поштовани господине Ректоре Универзитета у Београду, господо ректори других универзитета Републике Србије, поштовани професори и изнад свега, драги студенти, помаже Бог свима!
Веома сам радостан да сам данас овде са свима вама у овој најстаријој и најважнијој високообразовној институцији у нашем народу поводом обележавања Међународног дана студената. Моја радост је утолико већа јер се ваша потреба за образовањем ослања и на искуства каква по том најсветијем задатку и служењу ближњем има и нуди хришћанска традиција и наше православно предање. Отуд је веома корисно имати у виду да је Црква од најранијих својих времена огромну пажњу посвећивала управо образовању и просвећивању. У истом том настројењу и Свети Сава, поред свега осталог што је чинио за свој народ, узводећи га из нивоа обичне етније у просвећени народ, оснивао школе, посвећивао огромну бригу и улагање управо у образовање и просвету свог народа. И ево до наших дана, када је основан Универзитет у Београду, Црква је духом Светог Саве говорећи и живећи, подстицала и учествовала у оснивању Универзитета у Београду знајући да је универзитет једна од најважнијих установа у свом народу и у свакој држави зато што је универзитет место где се креира и садашњост и будућност једног народа, као и да најважније функције, али и све друге које условно речено нису толико важне, у једном друштву заузимају они људи који су стекли звање и образовање на универзитету.
У школи и на факултету стичемо образовање које нам не пружа само знање из различитих области и наука, већ и прилику да стекнемо искуство у ономе што нас занима, да се градимо као појединци, као и да стекнемо потребне вештине да бисмо могли да радимо различите послове и на тај начин доприносимо и томе да свет учинимо бољим и лепшим местом за живот. Међутим, не смемо заборавити важну чињеницу да је универзитет и духовна установа, јер се на њему учимо и васпитавамо, поред осталог, и врлини и обликујемо своје духовне и етичке вредности. Универзитет стога није и не би требало да буде само место на којем се стичу знања која се тичу искључиво овог света и практичних циљева живота, него треба да буде и место где се по узору на античка времена знање везује и за врлину и морал. Другим речима, на универзитету је неопходно и важно да се развија и врлина у пуном смислу те речи. Та два стуба на којима треба да почива универзитет, знам да се у доброј мери и темељи на њима, јер знање без врлине и морала често је горе и опасније и од самог незања. Управо они покрећу и мотивишу да Црква и до наших дана ревносно настоји да учествује у подршци младим људима који улажу огромне напоре и труде се да их стекну и сматра својом обавезом да подржи универзитет у целини, а посебно и оне који не жале ни напора ни труда да стекну и знање и врлину. Да употребим максиму Владимира Матијевића, оснивача привредног фонда „Привредник“, да буду радни, честити и штедљиви. Штедљиви не у љубави у односу на друге, него штедљиви у егоизму, у сујети, у наметању себе другоме вредностима које тај други не поседује. Бог нека вам да снаге да се доживотно усавршавате у знању и врлини. Срећан вам Дан студената и нека благослов Господњи сиђе на све вас!
***
Студентска конференција Универзитета Србије сваке године традиционално обележава свечаном академијом Међународни дан студената, како би се представници студената осврнули на резултате које су постигли током претходне године. Овај дан се обележава у спомен на дан када су 1939. године нацисти убили неколико чешких студената, а преко 1.200 студената послали у концентрационе логоре због протеста против окупације њихове земље. Студентска конференција универзитета Србије (СКОНУС) представља све акредитоване државне и приватне универзитете Републике Србије које похађа око 260.000 студената.
Извор: Инфо-служба СПЦ