У уторак, 2. децембра 2025. године, под председништвом цариградског патријарха Вартоломеја, Свети и Свештени синод сазвао се како би размотрио питања која су на дневном реду.
Током седнице, а на предлог Цариградског патријарха, у Патријаршијској цркви одржано је редовно гласање. Једногласном одлуком, Велики протосинкел Григорије изабран је за митрополита Анкаре. Истог дана, објављена је објава о његовом избору (Mikro Minima) и званична објава о избору (Mega Minima) изабраног јерарха, а он је примио топле честитке од Примата, јерараха, Патријаршијског двора и осталих присутних. Хиротонија новог јерарха обавиће се у Патријаршијској цркви у недељу, 14. децембра.
Поред тога, поводом 60. годишњице скидања анатема између Римске и Цариградске цркве (7. децембра 1965. године), одлучено је да ће се у предстојећу недељу, 7. децембра, у Патријаршијској цркви служити празнична Божанска литургија, са патријаршијским и вишејерархијским служењем и доксологијом. Током службе, Поглавар Цркве ће одржати благовремено обраћање.
Са енглеског превела редакција портала „Ризница“
Извор: Оrthodoxtimes.com