Патријарх александријски Теодор служио помен митрополиту иконијском Теолипту и упутио писмо саучешћа патријарху цариградском

Фото: Оrthodoxtimes.com

Његово Блаженство Папа и патријарх Теодор II александријски и све Африке, у суботу, 20. јуна, након Божанске литургије за празник Сабора Пресвете Богородице, познатог као Одигитрија, служио је помен за покој душе покојног митрополита иконијског Теолипта у патријаршијској капели Светог Теодора, у оквиру александријске патријаршије.

Његово Блаженство се помолио за покој душе покојног јерарха, изражавајући своју људску тугу због смрти вољеног брата и саслужитеља у нашој Светој Цркви.

Посебно се осврнуо на блиске везе пријатељства и братске љубави које су их спајале од година студија у Солуну, где су заједно духовно путовали и формирали однос међусобног поштовања и разумевања, који је остао непрекинут до краја земаљског живота покојног јерарха.

Са дирљивошћу, Његово Блаженство је подсетио да је покојни митрополит иконијски био међу Јерарсима који су присуствовали његовом устоличењу на Патријаршијском трону апостола Марка. Истовремено, осврнуо се на његове бројне посете Цариграду, током којих га је покојни јерарх увек дочекивао са изузетном топлином, братском наклоношћу и искреном радошћу, непрестано изражавајући част и поштовање које је гајио према његовој личности.

Покојни митрополит иконијски Теолипт одликовао се својим несебичним даром у служби Цркви, остављајући за собом драгоцено духовно наслеђе и благословену успомену свима који су имали благослов да га познају и раде заједно са њим.

Александријска Патријаршија молитвено дели тугу Цариградске патријаршије, молећи Васкрслог Господа да подари упокојење души преминулог јерарха „на месту живих и у насељима праведних“.

Треба напоменути да је Његово Блаженство Папа и Патријарх Теодор II Александријски и све Африке упутио писмо саучешћа Његовој Светости Цариградском Патријарху Вартоломеју, изражавајући искрено саучешће Александријске Патријаршије поводом упокојења у Господу покојног митрополита иконијског Теолипта.

Писмо александријског патријарха цариградском патријарху, између осталог, гласи:

„Ваша Светост и божанствени архиепископе Цариграда, Новог Рима и цариградски патријарше, љубљени брате и саслужитељу у Христу Богу наше скромности, Вартоломеје, грлећи Вашу преподобну Светост братском љубављу у Господу, најрадосније Вас поздрављамо.

Са дубоком тугом и болом у срцу, сазнали смо за упокојење у Господу блаженопочившег митрополита иконијског, покојног Теолипта, нашег љубљеног брата и саслужитеља, за кога се усрдно молимо да Господ уброји његову душу међу живе и праведне.

Посебно смо дирнути, јер смо са блаженопочившим јерархом били повезани блиским везама пријатељства и братске љубави које датирају још од наших заједничких студија у граду Солуну, где смо заједно путовали и образовали се у црквеном духу и истини. Његова слатка морална једноставност, кротост срца, милосрђе, човекољубље и оданост Светој Цркви учинили су га узорним јерархом, скромним и вољеним од Бога.

Као што Црква, у незалазној светлости Васкрсења, са поверењем проглашава радосну поруку животворног Васкрсења Господњег и победе живота над смрћу, тако и ми, у овој нади вечног живота, налазимо утеху, уверени да смрт нема последњу реч. У овом васкршњем очекивању, молимо Васкрслог Господа нашег Исуса Христа да подари покој души свог преминулог јерарха, да га уброји међу свете у незалазној светлости и да га постави за служитеља на свом светом и небеском олтару.

Молимо се да Господ живота и смрти оснажи Вашу Светост, дарујући мир, утеху и непоколебљиву наду у заједничко васкрсење. Нека је вечно сећање на блаженог јерарха.

Са енглеског превела редакција портала „Ризница“

Извор: Vema.com.au

Подели ову објаву са другима:

Претрага