Његово Преосвештенство Митрополит Игнатије Димитријадски, у присуству бројних ходочасника из Јужног Пелиона, обавио је у петак расофорни постриг новог монаха у манастиру Светих четрдесет мученика на малом ненасељеном острву Алатас, које се налази преко пута Милине у Пагасетском заливу. Нови монах, раније познат као Тома Мевсут, добио је име Аглајос и уписан је у Свети манастир Светог Игнатија Богоносца у Анакасији.
У свом обраћању, Његово Преосвештенство се осврнуо на вековно напуштање манастира, које датира још из доба отаца „који су пронашли уточиште на Пелиону док су се трудили да очувају традицију“. Митрополит Игнатије је говорио о непоколебљивости вере Светих четрдесет мученика, „који су жртвовали своје животе из љубави према Христу, осим једног који је изгубио храброст у последњем тренутку и заменио га један од паганских џелата, који је, видевши Божју благодат на мученицима, заузео његово место. Његово име је било Аглајос, што значи блистав, светао.“
Затим се осврнуо на причу о новом монаху, његову жељу да обнови манастир и да тамо живи, и на свесрдну подршку Свете Митрополије у остварењу његовог сна. „Блистав човек биће чувар манастира Светих мученика, као да су га сами мученици чекали, како би могао да дочека ходочаснике и настави традицију монашког живота која краси нашу локалну Цркву.“
Митрополит Игнатије је позвао оца Аглаја да увек чува своју радост, да истраје у животу аскетске борбе и молитве и да непрестано тражи Божји благослов и заштиту Светих четрдесет мученика током целог свог монашког живота.
Са енглеског превела редакција портала „Ризница“
Извор: Vema.com.au