Археолози су дошли до „изненађујућих“ открића у староегипатској цркви, нашавши 17 људских остатака који причају неочекивану причу о раном хришћанству.
Ископавање, које је изводио Институт за проучавање античког света NYU открило је рушевине цркве из средине четвртог века у Тримитиду, древном граду у оази Дахла који датира из египатског римског периода (30. пре Хр. – 641. по Хр.).
Директор пројекта Давид Рабан сматра цркву једним од њихових „најузбудљивијих“ открића и напомиње да је њен изглед римске базилике био иновативан за њено време. „Цркве у овом стилу датирају само генерацију или две пре цркве у Тримитиду, пошто су се тек тада хришћани осећали довољно самопоуздано да са поносом претварају јавне просторе за богослужење“, објаснио је Рацан.
Најинтригантнији налаз било је откриће 17 тела закопаних у криптама испод олтара и службених просторија. Седам посмртних остатака су биле жене, а осморо су били деца или адолесценти, па и бебе. „Иако постоје поуздани докази да су жене биле важне у раном хришћанству, ипак изненађује пронаћи толики број жена и деце сахрањених у овој цркви, пошто је римски Египат био патријархално друштво“, рекао је Рацан.
Док ископавање цркве не буде окончано, остају питања о односима сахрањених појединаца са свештенством или црквеним покровитељима. Тим наставља проучавање остатака, иако ДНК тестирање тренутно није могуће. „Међутим, за сада, ово је узбудљиво откриће и очекујемо да ће имати значајан утицај на разговор о историји раног хришћанства“, закључио је Рацан.
Са енглеског превео протођакон Радомир Б. Ракић
Извор: Оrthochristian.com