Естонска православна црква упозорава да нови закон угрожава њен опстанак у Естонији

Фото: Оrthochristian.com

Нови нацрт закона који је одобрила влада угрожава опстанак Естонске православне цркве Московске патријаршије и крши верске слободе, наводи се у саопштењу Цркве објављеном у петак, 24. јануара.

Црква упозорава да би, уколико буду усвојене, измене Закона о црквама и парохијама, које би захтевале да Црква једнострано напусти Московску патријаршију, онемогућиле испуњавање нових законских услова у датом року, што би потенцијално довело до принудне ликвидације Цркве. ентитета.

Ова изјава долази усред актуелног питања  односа између Цркве и естонских власти, које је почело ратом у Украјини. Прошле године држава је одбила да продужи боравишну дозволу митрополиту Евгенију и спор је од тада прерастао у оно што Црква сматра сталним  процесом верификације њеног правног статуса.

Прошле недеље је формално размотрена петиција естонских православних верника поднета против нацрта закона пре него што би је разматра Парламент, иако је и сам нацрт закона регистрован неколико дана касније.

Ново саопштење Цркве гласи:  „Естонска православна црква Московске патријаршије дуже од годину дана суочава  се са значајним изазовима, као што је ситуација да држава није продужила боравишну дозволу митрополиту Евгенију. Током протекле године дошло је до поступка обнављања документације и потребе за сталним потврђивањем правног статуса Цркве. Црква је доследно потврђивала своју опредељеност да делује у складу са законодавством Републике Естоније и црквеним канонима, који чине интегрални темељ деловања наше верске организације.“

Нацрт закона о изменама и допунама Закона о црквама и парохијама, који је јуче усвојила влада, директно утиче на слободу деловања и права верских организација у Естонији. „Нацрт закона који је усвојила влада крши верске слободе и посебно је усмерен против наше Цркве, што је министар унутрашњих послова више пута истицао током припреме закона. Иако влада законске измене оправдава безбедносном ситуацијом, реч је о директном мешању у верске слободе, које би могло значајно да ограничи деловање наше Цркве у Естонији“, рекао је владика Данило.

Уколико предлог закона буде усвојен, црквеноправна лица могу се суочити са принудном ликвидацијом, јер ће бити немогуће испунити прописане услове у предвиђеном року. „Планирана ограничења утичу на канонско право, а испуњавање услова може се показати немогућим из разлога који су ван контроле Цркве и њених парохија. Присилно, канонски незаконити раскид везе са својом Патријаршијом и прелазак у другу Патријаршију представља мешање у унутрашњи живот верских удружења“, објаснио је владика Данило.

Да би решила ситуацију, Црква је већ предузела превентивне кораке. На последњој седници Црквеног савета донета је важна одлука о промени имена Цркве. „Поднели смо захтев за регистрацију новог имена: Естонска хришћанска православна црква (Eesti Kristlik Õigeusu Kirik)). Овај корак додатно наглашава локални идентитет Цркве и показује да се понашамо у складу са законима Републике Естоније, поштујући црквене каноне“, додао је владика.

Црква се и надаље залаже за решавање ситуације, па и  ангажовање искусних правника који помажу у проналажењу законских и канонских решења. Црква активно тражи разумне компромисе који узимају у обзир интересе свих страна уз очување основних вредности верске станове . Заштита права чланова парохије сматра се приоритетом, на основу закона Републике Естоније и међународног права. Блиска сарадња са члановима Црквеног савета  треба да пронађе уравнотежено решење за ситуацију.

У извештају Високог комесара УН за људска права о стању људских права у Украјини такође се наглашава да ограничења верских слобода морају имати легитимну сврху, а државна безбедност није прихватљива основа за ограничавање верских слобода према међународном праву и законодавству ЕУ. У извештају се указује  на то да верска слобода има већи приоритет у односу на друга права, а обавеза државе је да приликом увођења ограничења јасно покаже да су та ограничења неопходна и пропорционална и да се циљ не може постићи мање рестриктивним мерама.

„Црква је увек настојала да одржи конструктиван дијалог са државним институцијама у циљу проналажења решења која чувају верске слободе и обезбеђују права верника у оквиру законодавства Републике Естоније и међународног права. На првом састанку у МУП обећана нам је могућност да то питање решимо канонским путем, што захтева више времена. Веома се надамо да ће ово обећање остати на снази“, истакао је владика Данило.

Са енглеског превео протођакон Радомир Б. Ракић

Извор: Оrthochristian.com

Подели ову објаву са другима:

Претрага