Истраживање: 380 милиона хришћана прогоњених широм света, идентификоване највеће ризичне зоне

Фото: Вasilica.ro

Организација Open Doors  (Отворена врата) саставила је годишњи Светски индекс прогона хришћана посматрање 2025.године, као и рангирала најопасније земље за хришћане. Извештај који покрива период од 1. октобра 2023. до 30. септембра 2024. године, открива да се преко 380 милиона хришћана суочава са високим нивоом прогона и дискриминације због своје вере: 1 од 7 широм света, 1 од 5 у Африци и 2 од 5 у Азија.

Хришћани се сусрећу са недостатком правне заштите, страдају од прогона и дискриминације које често погоршавају насилни сукоби који воде у изгнанство. Чланови  поменуте организације наводе да годишње 4. 476 хришћана буде убијено, 7. 679 цркава и хришћана нападнуто, а 4. 744 хришћана бивају затворени. „Светски индекс хришћанског прогона“ указује да је прогон на највишем нивоу у последњих неколико деценија. Број жртава порастао је за 20 милиона од 2022. године. Милиони хришћана плаћају животом своје свакодневно исповедање вере.

Топ листа 10 опасних земаља за хришћане

Насилни инциденти у Централној Азији су у порасту, уз претерано државно праћење њиховог кретања и ограничења за крштене. Откако су талибани преузели власт у Авганистану, планови за искорењивање хришћанства постали су сурова реалност за тамошње властодршце.

У земљи у којој су 90% становништва сунитски муслимани и 9,7% муслимани шиити, хришћани су изоловани и подвргнути нетолерантном третману: мушкарци су убијани, жене силоване и злостављане. Једна од најчешћих метода контроле је провера телефона да ли има библијских апликација или хришћанских порука.

У Пакистану хришћани живе у страху, док су у Нигерији многи верници брутално мучени и убијени. Милиони су избеглице, који издржавају јадне и понижавајуће услове који им одузимају људско достојанство.

У древној Месопотамији, библијском и касније патристичком простору, у два велика хришћанска центра, Едеси и Емеси, неки хришћани који говоре персијски суочавају се са сталним одбијањем Ирана да призна њихова права. Симинова прича из Ирана је још једно потресно сведочанство:

„Рекли су да ако се вратим исламу, могу имати све… Али како да заборавим шта је Исус учинио за мене? Цена је била огромна, али смо желели да је платимо; Био је вредан тога.”Страх од еритрејских затвора не превазилази храброст хришћана да исповедеју Христа. У Судану су стотине цркава нападнуте и уништене, док се у Либији прелазак на хришћанство плаћа животом.

Према Open Doors, три најопасније земље су Јемен, Сомалија и Северна Кореја.

Они полажу своје животе за Христа

У Јемену се хришћани често моле у ​​тајности, трпећи дискриминацију само зато што исповедају Христа. Постоје случајеви  када екстремистичко насиље искоришћава грађански рат и хуманитарну кризу, присиљавајући хришћане да напусте своје домове или оду у изгнанство.

Власти и џихадисти насилно прогоне сомалијске хришћане.

Камп Чонгјин Сусонг у Северној Кореји дом је савремених апостола, што га чини најопаснијом земљом за хришћане. Према објави на Инстаграму Отворених врата, ова земља је на врху листе већ 23 године, као најопасније место за оне који исповедају праву веру.

Случај Јоо Мин је добро познат; након што је примила хришћанско учење, вратила се у своју земљу решена да проповеда Бога, али је открила да би могла да буде послата у радни логор и убијена.

Злогласан случај је  породица са двогодишњим дететом, који су сви затворени само због поседовања Библије.

Злостављање жена

Иако Open Doors  наводи да је тешко потврдити број жртава силовања и сексуалног насиља, 2024. године насиље над женама је порасло, са 3.944 пријављена случаја.

Присилни бракови младих хришћанки су, такође, у порасту, до сада је забележен 821 случај. Често су обраћеници хришћани осуђени на смрт.

Након што су талибани преузели власт у Авганистану 2021. године, женама је забрањено да раде, да напуштају своје домове, да се лече код мушких лекара, да уче, разговарају са мушкарцима, да излазе без бурке или да учествују у куповини и продаји. Такође им је забрањено бављење спортом, фотографисање, боравак на балконима или терасама. Забрана жена у друштву се протеже на њихово одсуство из уметничких или телевизијских медија:

„Ово је највећи рат против жена у нашем времену. Нажалост, свет немо гледа“, рекла је Сахраа Карими, авганистанска филмска редитељка.

Дигитални надзор

Нова технологија омогућава владама, посебно у Кини, да ограниче хришћанске заједнице путем надзора и цензуре. Ова контрола се интензивирала са развојем вештачке интелигенције.

На другим местима, екстремисти користе беспилотне летелице у својим нападима, надгледајући и потискивајући верске мањине помоћу државних камера за препознавање лица у цркви.

Радикално исламистичко насиље у Нигерији раселило је преко 3 милиона људи, а терористички Боко Харам је почео да користи дронове за лов на хришћане  док беже.

Широко распрострањене дезинформације

Штавише, мање софистициране технологије се навеликом користе за ширење дезинформација, с циљем повећања притиска на хришћанске заједнице. Друштвене мреже се користе  за ширење пропаганде од стране група попут ДАЕШ-а, такође познате као такозвана Исламска држава.

На конференцији у Берлину у октобру 2024. године, професор Стивен Шнек, председник америчке Комисије за међународну верску слободу Commission on International Religious Freedom (USCIRF), истакао је да се данас вештачка интелигенција користи као средство за „прогон људи због њихове вере“.

Шнек је додао да је овај тренд „заиста орвеловски“ и да се плаши „изгледа будућег света“.

Генија Отворена врата (Open Doors) је глобална мрежа непрофитних хришћанских невладиних организација која прати  стање хришћана широм света.

Са енглеског превео протођакон Радомир Б. Ракић

Извор: Вasilica.ro

Подели ову објаву са другима:

Претрага