У катедрали Светог Георгија у Стокхолму, на трећу недељу по Педесетници, 21. јуна 2026. године, Божанску литургију је служио митрополит шведски Клеопа. Служба је била обогаћена химнолошком традицијом тог дана, а на крају литургије, митрополит је упутио духовну беседу верницима ради њиховог поука.
У својој проповеди, митрополит је изложио јеванђелско читање из Беседе на гори, наглашавајући да Христос открива „три велике истине духовног живота“, наиме чистоту ума и срца, неподељену преданост Богу и поверење у божанску промисао. Како је карактеристично приметио, „Светиљка телу је око“, при чему се патристичко тумачење односи на ум као унутрашњу светлост људске личности, која води цео живот или ка светлости или ка тами.
Истовремено, подвукао је фундаментални јеванђеоски позив да „Не можете служити Богу и мамону“, објашњавајући да сваки облик везаности који замењује Бога у људском срцу води до духовног раздора. Такође, централно место у проповеди заузео је позив „Не брините“, при чему се митрополит осврнуо на поверење у Божју промисао као извор унутрашње слободе и мира, посебно усред изазова и стрепњи модерног доба.
Са енглеског превела редакција портала „Ризница“
Извор: Оrthodoxtimes.com