Од 16. до 18. јула, митрополит Тесалијски Тимотеј посетио је Свету Митрополију Пловдивску, под управом Бугарске патријаршије, на позив митрополита Пловдивског Николаја. Учествовао је у литургијским прославама у част Свете Марине, свете и славне великомученице и заштитнице Пловдива.
Такође, на позив Грчке цркве, митрополит Лариски и Тирнавски Јероним био је присутан на прославама.
Уочи празника, митрополит Тимотеј је предводио процесију са иконом Богородице и моштима Свете Марине од цркве Успења Богородице до празничне Свете митрополитске катедрале. Након тога је предводио службу вечерње.
У својој проповеди, митрополит је говорио о животу Свете Марине, посебно истичући њено мучеништво и његов значај за наше време. Такође је истакао како заједничко прослављање вечерње изражава љубав и јединство међу присутним архијерејима. „Иако смо различити народи, уједињени смо једним Христом, уједињени заједничким Светим Жртвеником, уједињени Светом Чашом, Телом и Крвљу Христовом коју причешћујемо, имајући као чврст темељ заједничку веру“, изјавио је он.
Службу су предводили митрополит ларисански и тирански Јероним, митрополит доростолски Јаков, митрополит сливенски Арсеније и епископи, заједно са митрополитом пловдивским Николајем.
На дан празника, митрополит Јероним је предводио службу на православљу, док је митрополит Арсеније председавао Божанском литургијом. Митрополит Арсеније је одржао беседу, фокусирајући се на савремене изазове и узорну улогу Свете Марине као узора потпуног и целовитог људског бића.
Са енглеског превела редакција портала „Ризница“
Извор: Оrthodoxtimes.com