Православна црква у источној Словачкој благословена је честицом моштију недавно канонизованог свеца Грчке православне цркве.
Архиепископ михаловачко-кошички Георгије, у недељу 17. новембра, посетио је храм Успења Пресвете Богородице у селу Марковце у кошичком крају како би богослужио са локалним православним Ромима. Владика је донео са собом честицу светих моштију светог Атанасија (Амакиотиса) Млађег, кога је Цариградска патријаршија прогласила светим у новембру 2023. године, преноси Ромфеа.
Мошти је подарио митрополит кифисијски, марусијски и оропски из Грчке православне цркве Кирило.
У Успенском храму архиепископ Георгије служио је свету Литургију са локалним свештенством. Осврћући се на личност Светог Атанасија, Архиепископ је, између осталог, истакао светитељево неуморно добротворно служење и духовну радост којом је зрачио.
Треба напоменути да је се сеоски свештеник о. Мартин Халик са попадијом већ неколико година посветио духовном и просветном раду са маргинализованим ромским заједницама у Словачкој, а већ за пет месеци боравка у Марковцу многи резултати њиховог рада видљиви су већ у првих пет месеци. Неколико ромских дечака прислужује у олтару, док велики дечји ромски хор пева у цркви.
* * *
Свети Атанасије је рођен као Георгије Хамакиотис 1891. године у планинском селу у Калавирти. Замонашио се са 15 година, а после завршене Богословије 7 година касније замонашио се са именом Атанасије. За ђакона је рукоположен са 25 година, а за свештеника са 30 година 1921. године.
Године 1931. отишао је да служи при неким црквама у Атини. Године 1936. постављен је за старешину цркве Панагиа Нератцотисса у Марусију, која је постала позната широм Атике захваљујући његовом плодном раду.
Старац је упамћен по лепом начину служења Литургије и доброчинству и љубави коју је пружао свим људима.
Последње четири године живота живео је у малом манастиру Панагија Фанеромени, који је сам подигао на Атици. Преставио се 17. августа 1967. године и спогребен у манастиру. Његова келија, његове личне ствари и његове мошти похрањене су ту и данас.
Са енглеског превео протођакон Радомир Б. Ракић
Извор: Оrthochristian.com